Ko varat darīt, lai palīdzētu bitēm

Bitēm pēdējā laikā neklājas pārāk spoži. Iespējamie cēloņi var būt nepietiekama medus vākšanas teritorija un slikts uzturs. Kā jūs varat palīdzēt? Izrādās, ka visai daudz.

Bitēm neklājas labi. Un tas nozīmē, ka mums arī ne, jo ​​tās ir atbildīgas par apmēram trešdaļu pārtikas, ko mēs ēdam. Ja tās izzustu, mēs, iespējams, nemirtu badā, bet bites joprojām ir īpaši svarīga mūsu pārtikas ķēdes sastāvdaļa.

Tāpēc tādi dārznieki kā jūs aicina un baro bites pie sevis, ainavu vai dārzeņu dārzam pievienojot apputeksnētājiem draudzīgus augus. Ja jums patīk šāda ideja savam dārzam, šeit ir dažas lietas, ko varat darīt.

1. Nodrošiniet nektāru un putekšņus. Lai izdzīvotu, bitēm nepieciešams gan nektārs, gan ziedputekšņi. No nektāra tiek gatavots medus, kas ir bišu patērētais ogļhidrāts, lai ātri iegūtu enerģiju. Bet rūpīgi Eiropas medus bišu novērotāji pamanīs, ka pie to aizmugurējām kājām ir putekšņus savācoši maisiņi. Ziedputekšņi tiek nogādāti atpakaļ stropā un pārveidoti par tā saukto bišu maizi. Atšķirībā no ātrās enerģijas medū, bišu maize nodrošina olbaltumvielas, taukus, minerālvielas un vitamīnus. Tas ir kritisks pārtikas produkts, kas paredzēts tieši stropa jaunākajām iemītniecēm, lai ļautu stropiem augt un attīstīties.

Kas ir labs bitēm, var būt arī patīkams un noderīgs arī jums: viegli audzējamie un smaržīgie lūpziežu dzimtas pārstāvji ir īsti medus bišu magnēti. Vairāki augi, ieskaitot baziliku, timiānu, lavandu, ārstniecības melisu, oregano, majorānu, rozmarīnu, salviju, visi ir lūpziežu (Lamiaceae) dzimtas pārstāvji. Tad kāpēc gan neapsvērt iespēju izveidot smaržīgu dārzu, kas pilnībā sastāv no garšaugiem, kurus vienlīdz varat baudīt gan jūs, gan bites.

2. Sniedziet siltumu. Lai strādātu, bitēm nepieciešams siltums. Tās nevar lidot, ja temperatūra ir zemāka par 13 °C un nedarbosies laukā, kamēr termometra stabiņš nesasniegs 14 °C. Jo agrāk saule no rīta ielīs jūsu dārzā, jo ātrāk bites sasils un kļūs aktīvas.

3. Nodrošiniet aizsardzību. Vējš bitēm var būt problemātisks, jo tas var apgrūtināt precīzu lidojumu un izkliedēt aromātu, kas ļauj tām atrast barības avotam. Ja jūsu dārzs ir nedaudz pasargāts no vēja, nektāra smarža tajā paliks, un jūs redzēsiet lielāku bišu aktivitāti.

Krūmu, koku vai ēku aizsegs var palīdzēt novērst vēju un nodrošināt paēnu pēcpusdienā. Bitēm nepatīk liels karstums un tās pārtrauks darbu pie 38 °C – neliela paēna pēcpusdienā var dot tām vairāk stundu, lai savāktu dzīvībai svarīgo nektāru un ziedputekšņus.

4. Piedāvājiet pastāvīgi ziedošu dārzu. Lai uzturētu veselīgu stropu, bitēm ir jāvāc barība no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Ja vēlaties medus bites savā gādībā visu sezonu, ir svarīgi, lai tām vienmēr būtu pieejams ēdiens, kas nozīmē dažādu ziedu stādīšanu. Pārliecinieties, ka jūsu plānā ir augi, kas zied dažādos gadalaikos – apskatiet mūsu rakstu "Jūsu dārzs: plaukstošs visas sezonas garumā", lai iegūtu vairāk padomu.

5. Neizmantojiet noteiktus pesticīdus. Daži pesticīdi nonāvē bites – varbūt vēlēsieties pēc iespējas izmantot ko citu. Zaļās ziepes var būt labāka iespēja kaitēkļu, piemēram, laputu, kontrolei.

Redziet, ka nav tik grūti izveidot bitēm draudzīgu dārzu, kur jūs varat darboties plecu pie pleca ar šiem strādīgajiem un nepieciešamajiem kukaiņiem. Starp citu, ja vien tās netiek nejauši sabradātas vai nosistas, bites nodarbosies ar savām lietām un jums nemaz netraucēs. Tomēr, iespējams, vēlēsieties izvairīties no spēcīgām smaržām, matu lakām vai citām smaržvielām, kas apjukušās bites, meklējot nektāru, varētu piesaistīt jums.