Koks visam mūžam: kā to atrast un iestādīt

Kad stādāt koku, jūs to nedarāt tikai sev vien. Bieži vien par to priecāsies un jums domās arī nākamās paaudzes. Mums ir daži padomi, ko apsvērt, izvēloties un stādot savu koku.

Ņemot vērā ilgo laika posmu, ko jūs un jūsu ģimene varētu pavadīt kopā ar jūsu stādīto koku, ir ieteicams pārdomāt procesu. Mēs aprunājāmies ar speciālistiem un veicām piezīmes par būtisko:

1. Pamati: gaisma, mitrums, izmērs

Varbūt esat dzirdējis, ka cilvēki saka: arī kokiem ir jūtas. Bet pat ja tā nav, tad tiem noteikti ir vēlmes. Citiem gaisma patīk vairāk, citiem – mazāk. Citi var paciest pavisam mitru zemi, pat applūšanu. Ja vēlaties, lai jūsu koks plaukst un zeļ, aplūkojiet stādīšanas vietu un veiciet izpēti par to, kāds koks tur labi iederētos.

Ir noderīgi arī domāt par nākotni. Cik daudz vietas ir pieejams, un kādas formas un izmēra būs jūsu koks, sasniedzot briedumu? Apsveriet piemēroto attālumu līdz celtnēm un citiem kokiem. Padomājiet arī par to, kas notiek pazemē – dažu koku saknes plešas divas līdz trīs reizes tālāk par koka platumu. Ja iespējams, atstājiet vietu, lai tās varētu augt tālāk prom no caurulēm un pamatiem.

2. Kas jums patīk un ko jūs vēlaties?

Padomājiet par savām vēlmēm: izmēru, formu, lapu veidu, košiem ziediem, rudens lapu krāsu un citām iezīmēm. Vai meklējat ātri augošu koku? Ja tā, apsveriet kompromisus – dekoratīvajām bumbierēm ir skaisti, balti ziedi, lieliska krāsa rudenī un tās ātri aug. Bet tām ir vāji zaru stiprinājumi, kas sāk lūzt apmēram pēc 20 gadiem. Veiciet savu izpēti vietējā dendrārijā vai universitāšu saistītajās vietnēs.

3. Iegādājieties un stādiet

Kad zināt, ko vēlaties, laiks iegādāties. Jums ir dažādas iespējas – lūk, ieteikums: pirmajā vietā ir koki maisos, otrajā – podos un trešajā – ar kailām saknēm. Pērkot koku audekla maisā, uzreiz varat iegūt jau 8 līdz 12 pēdu augstus kokus, taču, nav vēlams izvēlēties lielāko koku stādu audzētavā. Katrai collai koka diametra būs vajadzīgs 1 gads, līdz tas atjaunos saknes, kuras zaudējis pārstādīšanas laikā. Tas nozīmē, ka lielāks koks var vairākus gadus pavadīt, lai atjaunotu saknes, pirms tas stiepsies garumā, savukārt mazāks koks atkopsies ātrāk un, iespējams, ātrāk kļūs lielāks.

Pavasaris un rudens ir labākais laiks koku stādīšanai, taču labāk pagaidīt, līdz augsne ir sausa un auglīga, bet ne pārāk cieta. Nesteidzieties stādīt uzreiz pavasara sākumā, jo stādīšanai vēlaties patīkami siltu augsni. Ziemeļu klimatā rudenī vislabāk stādīt ne mazāk kā 6 līdz 8 nedēļas pirms ziemas, lai kokam būtu laiks aklimatizēties.

Rociet bedri pietiekami dziļi, lai augsnes virsa podā vai audekla maisā būtu zemes līmenī. Lai iegūtu labākos rezultātus, pairdiniet zemi ap koku apmēram divu līdz trīs bedres izmēru platumā, lai saknēm būtu vieglāk nostiprināties. Kad koks ir bedrē, ja iespējams, noņemiet visas stieples, maisu un auklu. Ar nazi noteikti vismaz nogrieziet augšējo maisa daļu, lai tas neatņemtu mitrumu saknēm.

Pēc bedres aizpildīšanas kārtīgi aplaistiet augsni. Atkarībā no koka atrašanās vietas un izmēra, tikko stādītiem kokiem nedēļā ir nepieciešami 10 līdz 15 galoni ūdens. 3 – 4 collu biezas organiskās mulčas, piemēram, šķeldas, novietošana 3 pēdu diametrā ap iestādītu koku var palīdzēt saglabāt mitrumu un novērst nezāles. Pārliecinieties, ka mulča atrodas vairākas collas no koka stumbra.

Kad koks ir zemē, vienīgais, kas nepieciešams, ir laistīšana. Mēslošana un atzarošana (ja vien nav bojātu vai slimu zaru) var pagaidīt, kamēr saknes nostiprinās.