Sniedzoties līdz debesīm

1510G ar garu celtni

Islande ir liela sala ar nelīdzenu ainavu, ko veidojuši vulkāna izvirdumi valsts vēsturē. Šeit valda nemitīgi mainīgi, stindzinoši laikapstākļi un mežu trūkuma dēļ absolūti nav patvēruma no gaudojošiem vējiem. Izklausās dramatiski? Tomēr šī ir tikai vēl viena diena viņu “darbā ārpus biroja”, kad Landsnet tehniskās apkopes brigāde izvietojas lielā transportlīdzeklī ar četrriteņu piedziņu un dodas uz augstsprieguma elektropārvades līniju kalnos uz austrumiem no Reikjavīkas pilsētas. 

Pašreizējais uzdevums ir nomainīt izolatorus 25 metru augstumā. Uz laiku, kas nepieciešams darba pabeigšanai, šai elektrolīnijas daļai ir atslēgta strāva. Kopš 2020. gada vasaras lielākā daļa apkopes darbu ir veikti, izmantojot pilnīgi jaunu mašīnas koncepciju: John Deere 1510G forvarderis kā bāzes mašīna, kas aprīkota ar Palfinger celtni, var sasniegt gandrīz 30 metru augstumu. Ar maksimālo braukšanas ātrumu virs 20 km/h, rotējošu un izlīdzinošu kabīni, pagarinātu šasiju un platformas plāksni, John Deere forvarders nodrošina nepārspējamas reljefa pārvarēšanas spējas un pacelšanas stabilitāti Landsnets lietojumiem. Attīstības projekts tika īstenots starptautiskas komandas darbā, iesaistot John Deere rūpnīcu Somijā,  John Deere izplatītājus Norvēģijā un Vācijā, kā arī Palfinger izplatītājus Austrijā un Islandē. 

Lieliskas braukšanas spējas šķēršļotā apvidū un uzlabota darba drošība

Jaunā mašīna ir attaisnojusi visas filiāles vadītāja Ragnar Bjarni Jónsson, Landsnet projekta vadītāja, cerības: “Mūsu brigāde veic augstsprieguma elektrolīniju un apakšstaciju apkopi, būvniecību un remontdarbus. Izaicinošie reljefa un laikapstākļi lielu celtņu pārvietošanu uz darba zonām mums ir padarījuši par ārkārtīgi grūtu uzdevumu, un neviena no iepriekšējām iekārtām nav apmierinājusi visas mūsu vajadzības. Mēs vēlējāmies uzlabot savas iespējas ar garāku sniedzamību, kur varam pacelt grozu un palielināt braukšanas spējas šķēršļotā apvidū. Svarīgi bija arī uzlabota personiskā drošība un vides faktori, piemēram, samazināts degvielas patēriņš. Mēs vēlējāmies iegūt stabilāku mašīnu, kas ļauj izmantot visas jaunāko celtņu iespējas pat nogāzēs, pielietojot strēles sagāšanas sistēmu. Mums ir jāspēj strādāt arī lielāko sniega vētru laikā ar vēju līdz 50 metriem sekundē. Mēs izskatījām daudzas iespējas, bet nonācām pie secinājuma, ka forvarders piedāvās vispilnīgāko risinājumu. Tas apvieno lielāko daļu mūsu veicamā darba aspektu vienā mašīnā: tā ir mašīna ar gumijas riepām, kas ir liela priekšrocība labos apstākļos, kur jebkura cita mašīna sabojātu zemi. Salīdzinot ar traktoru, uz forvardera var uzstādīt daudz lielāku celtni”, saka Jónson. 

Jaudīgs celtnis ar  sagāzumu un stabilizatoriem 

Stabilizer and John Deere 1510G“1510G forvarders ir lieliski piemērots darbam ar elektropārvades līnijām 12 līdz 25 metru augstumā. Tam ir ļoti spēcīgs cilvēku pacelšanas celtnis. Sagāšanas sistēma ir pārsteidzoša. Ir ļoti grūti saprast, kā mašīna varēja apgāzties, kas ir noticis ar citu bezceļu aprīkojumu. Kabīnes izlīdzināšanas sistēma ļoti labi tiek galā ar slīpumiem gan uz sāniem, gan braucot uz augšu un uz leju, un tā ir fantastiska mašīna braukšanai ar rotējošo kabīni. Pamata mašīnas garuma un svara dēļ var vienkārši redzēt un just, cik mašīna ir stabila, strādājot ar celtni. Stabilizatori mašīnas sānos nodrošina papildu drošību. Ar celtņa sagāzumu mēs vienmēr iegūstam stabilu un taisnu platformu, lai veiktu taisnu pacēlumu. Nogāzēs taisna pacēluma iegūšana ar celtņa sagāzuma līdz 25 grādiem iespēju ir milzīgs solis uz priekšu”, secina Jónsson. 

Galvenais operators Rúnar Freyr Rúnarsson ir tikpat apmierināts ar jauno mašīnu: “Būs plašs pienākumu klāsts, kurā varēsim izmantot jauno mašīnu: izolatoru maiņa, kokmateriālu stabu pacelšana, cilvēku pacelšana, visi remontdarbi un ledus noņemšana no līnijām. Šī iekārta patiešām ir piepildījusi visas mūsu vēlmes”, apkopo Rúnarson. Lietus un stiprs vējš turpinās visu vēlo rudens dienu. Neskatoties uz nožēlojamajiem apstākļiem, Landsnet komanda var būt apmierināta, atgriežoties pilsētā, kad beidzas dienas gaisma: dienas darbs atkal ir paveikts efektīvi un droši. 

 

In The Forest 1/2020