Kādēļ izmantot skarifikatorus?

Vienkāršs veids, ka kopt zālienu
Pēc zāliena irdināšanas tas vairākas dienas jāaizsargā. Zāliens tad būs labākajā stāvoklī, lai atjaunotos pēc irdināšanas radītās slodzes.

Vienkāršs veids, ka kopt zālienu

Vērojiet, kā aug jūsu dārzs. Lai cik liels vai mazs ir jūsu dārzs, mūsu elektriskie vai benzīna skarifikatori spēs atsvaidzināt jūsu zālienu un padarīs tā izskatu veselīgu. Pirmās irdināšanas laikā zālienam ir jābūt vismaz trīs gadus vecam. Pirms sākt irdināšanu, vienmēr nopļaujiet zāli iespējami īsāku; ideālais vidējais augstums ir 4 cm. Ja iespējams, strādājiet, kad augsne ir pilnīgi izžuvusi; šādi izvairīsities no mašīnas bojājumiem, un izveidotie iegriezumi paliks atvērti.

Ardievu, sūnas! Ir nepieciešama atbilstoša kopšana, lai izveidotu un uzturētu veselīgu zālienu. Tas nozīmē, ka jāveic regulāra augsnes irdināšana — fiziska pērnās zāles un sūnu noņemšana, lai barības vielas varētu nokļūt augsnē.

KAS IR IRDINĀŠANA?

Irdināšanas laikā zāliens tiek nedaudz sagriezts, noņemot mulču (nopļautās zāles paliekas) un sūnas. Augsne tad var uzņemt vairāk skābekļa, paātrinot zāles augšanu. Oriģinālajā angļu valodas terminā ‘verticutting’ ir divi vārdi ‘vertical’ (vertikāli) un ‘to cut’ (griezt). Labākais zāliena irdināšanas laiks ir no aprīļa vidus līdz maija sākumam. Šajā laika posmā zāliens vislabāk spēj atjaunoties. John Deere skarifikatora asais un uz spirālveida konstrukcijas uzstādītais griešanas asmens veic milimetru dziļus griezumus zāliena virsmā. Augsne tad tiek atbrīvota no nokaltušas zāles un nevēlamas pērnās zāles.

Skarifikators ar savākšanas maisu irdināšanas laikā savāc materiālu.

Irdināšanas laikā tiks izrauta zāle, kurai ir nepietiekami stipras saknes. Šī iemesla dēļ tikko izveidoti zālieni nebūs piemēroti irdināšanai; pēc dažu mēnešu augšanas saknes nostiprināsies. Kad veicat pirmo skarifikāciju, jūsu zālienam jābūt vismaz trīs gadus vecam.

Pēc zāliena irdināšanas tas jāmēslo. Atkarībā no augsnes virsmu var arī pārkaisīt ar smiltīm. Ja zāliens ir pārāk plāns, ieteicams pēc tam veikt sēšanu, kur nepieciešams.

Pērnā zāle – kas tā ir un kā tā veidojas?

Gada laikā, apstrādājot zālienu, uzkrājas augu un nopļautās zāles atlikumi. Šie atlikumi padara augsnes virsmu blīvāku un samazina absorbētspēju. Tas nozīmē, ka ūdens, gaiss un barības vielas vairs nesasniedz zāles saknes. Zāliens izskatās neveselīgs un nelīdzens, jo zāle vairs nespēj veidot vienmērīgu virsmu.

PAREIZA IRDINĀŠANA

Regulāra irdināšana, pļaušana un mēslošana uzturēs jūsu zālienu veselīgu un pievilcīgu. Kad augsnes temperatūra sasniedz 8° C, sāks augt zāle. Šādi apstākļi ir vispiemērotākie pirmajai skarifikatora lietošanas reizei. Atkarībā no laika apstākļiem skarifikatoru Eiropā var izmantot no aprīļa līdz augustam. Arī rudens ir ideāli piemērots laiks zāliena irdināšanai, jo tiks veikta noderīga kopšana un tiks noņemtas pa vasaru izaugušās sūnas.

Veiciet šādas darbības:

  • Zālienam jau ir jābūt nopļautam vienu vai divas reizes pavasarī.
  • Nopļaujiet zāliena zāli pirms irdināšanas, izmantojot zemāko iespējamo asmens augstumu – piemērotākais griešanas augstums ir četri centimetri.
  • Augsnei jābūt pilnīgi sausai. Darbs tad būs vieglāk paveicams un agregāts tiks aizsargāts.
Labākais laiks, kad atbrīvoties no pērnās zāles, ir vēls pavasaris un rudens. Mūsu skarifikatoru lietošana ir vieglākais veids, lai piešķirtu zālienam jaunu izskatu, padarot to biezāku un veselīgāku.

PAREIZA DARBA DZIĻUMA NOTEIKŠANA:

Pareizi noregulējiet darba dziļumu. Tas ir atkarīgs no pērnās zāles apjoma un augsnes sablīvēšanās līmeņa. Ļoti svarīgs ir zāliena vecums. Novietojiet agregātu uz zāliena – asmenim tikai nedaudz jāpieskaras zemei. Kad motors darbojas, pārvietojiet skarifikatoru zālienā nedaudz uz priekšu un atpakaļ.

Pareizs darba dziļums ir tad, kad asmens griež tikai virsmu.

Tagad novietojiet skarifikatora asmeni sākumstāvoklī darba dziļuma iestatīšanai. Šajā sākumstāvoklī ir iespējams iestatīt un attiecīgi noregulēt vajadzīgo griešanas dziļumu.

Apstrādāta zāliena griešanas dziļums ir aptuveni 3 mm, un nekopta zāliena griešanas dziļums ir aptuveni 5 mm.

Darba princips: ieteicams irdināt reizi trijās nedēļās, aptuveni 3 mm dziļi.

Tagad varat sākt darbu. Apstrādātā zālienā darbiniet skarifikatoru (jeb irdinātāju) vienā virzienā. Daļēji apstrādātā zālienā vispirms pārvietojieties vienā virzienā un pēc tam atpakaļ. Mainot darba virzienu, pārliecinieties, ka asmens nav augsnē (rokturis uz leju). Strādājiet ātri. Ja apstājaties, izslēdziet mašīnu.

Rūpīgi nogrābiet pērno zāli, kas tagad guļ uz virsmas. Zālienu tagad var mēslot vai pārklāt ar smiltīm. Ja zāliens ir sauss, neaizmirstiet to pietiekami apliet.

Pēc zāliena irdināšanas tas vairākas dienas jāaizsargā. Zāliens tad būs labākajā stāvoklī, lai atjaunotos pēc irdināšanas radītās slodzes.

Svarīgi!
Liela sausuma gadījumā zāliens pēc irdināšanas jālaista.

Lūdzu, ņemiet vērā norādījumus rudenim:
Sausos laikapstākļos vispirms sagrābiet nokritušās lapas. Šādi iegūsit lapu humusu, kas ir ideāli piemērots augsnes uzlabošanai un mēslošanai.

Kas ir zāliena pērnā zāle? Vasarā bieži vien zāles un augu atgriezumi uzkrājas starp zāles stiebriem. Laika gaitā virsma tiek nosegta un augsne tiek noklāta.

ATŠĶIRĪBA: IRDINĀŠANA UN AERĀCIJA

Ar vārdu ‘aerācija’ tiek apzīmēta zāliena aerācija. Mašīna izveido zālienā 5–9 cm dziļas pirksta izmēra atveres, kas pēc tam tiek piepildītas ar smiltīm. Atveru izveides pirksts var būt dobs var aizpildīts.

Ar šo procesu tiek sairdināts sablietētais zāliens un notiek gāzu apmaiņa, veicinot augsnē un zālē esošo aerobo baktēriju vairošanos. Pēc aerācijas un pārsēšanas zāliens tiek mēslots. Golfa laukumi pēc to aerācijas tiek pārklāti ar smiltīm un līmeņoti (blietēti).

Aerāciju parasti veic pirms zāliena augšanas sezonas sākuma — maija sākumā vai augusta vidū. Šis apstāklis mainās atkarībā no augsnes un klimata, kādēļ virsmām tiek bieži veikta aerācija. Izmantojot maza izmēra pirkstus, smiltis parasti netiek lietotas (piemēram, lai vēdinātu mitras vietas).

Skarifikators John Deere R38i

Transkripcija